Chorvatsko Last Minute - logo            Města v Chorvatsku

Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb. Je to největší město s velkou koncentrací historických i uměleckých center (první zmínka o tomto městě pochází už z 11. století). Najdeme jej na severozápadě Chorvatska. Záhřeb je plný kaváren i galerií a poskytuje bohatý kulturní i noční život.

Centrem Záhřebu je náměstí Trg bana Jelačića. Severně od tohoto náměstí se nachází Horní Město (Gornji grad), které se skládá ze dvou měst, Kaptol a Gradec (z těchto měst Záhřeb vznikl), a jižně pak najdeme Dolní město (Donji grad). Horní město dýchá historií, kdežto Dolní město je modernější – s domy z devatenáctého století. V příměstských částech města můžeme navštívit Lauba House (umělecká galerie) a park Maksimir. Novi Zagreb je poměrně moderní část města, kterou reprezentuje muzeum umění. Zajímavým cílem pro turisty je také hora Medvenica.

Na istrijském poloostrově v Jaderském moři se nachází město Rovinj. Jedná se o souostroví 20 ostrovů. Hlavní část města leží na malém poloostrově. Město tvoří úzké uličky s dlažebními kostkami, schody a oblouky. Mezi historické skvosty patří sedm středověkých městských bran, hodiny z 12. století na bazilice sv. Eufémie nebo impozantní barokní kostel plný krásných uměleckých děl. Za vidění stojí i přístavní část města, ulice Carrera plná obchůdků a galerií a ulice Grisia, na které je bezpočet umělců a prodejců suvenýrů.

Pula je jedním z nejslavnějších turistických destinací Chorvatska. Dominantou města je Římský amfiteátr, který byl postaven za časů Římské říše, a bojovali zde gladiátoři. Po římském koloseu, je druhou nejznámější památkou z té doby. I v ostatních částech města můžeme obdivovat mix nejrůznějších kultur – například byzantská kaple a velké habsburské paláce, štíhlé korintské sloupy, Augustův chrám a další.

Tři tisíce let staré město Zadar je pobřežní město s bohatou historií a spoustou pláží. Nachází se na severním pobřeží Dalmácie. Centrum tvoří Staré Město, kde je spousta pamětihodností, včetně římské ruiny, středověké architektury a mnoha starých kostelů.

Druhé největší město Chorvatska – Split, nazývané „středomořská květina“, je historickým centrem s gotickou a renesanční architekturou. Například Diokleciánův palác byl postaven v letech 298-305. Je to palácový komplex o velikosti malého města s bludištěm mramorových chodníků a řadou obchodů, kaváren a barů. Hlavní pláží je pláž „Bačvice“.

Dubrovník, „Perla Jadranu“, byl založen v 7. století. Staré Město je plné historických prvků, obranných zdí, dlážděných uliček, velkolepých paláců a kostelů. Nachází se zde také oblíbené pláže – „Banje“ a „Lapad“.